O nas...

Naszą pasją są książki...

FIKA to zwyczaj zapożyczony ze Szwecji, który oznacza przerwę na kawę, dobry przysmak, spotkanie z przyjaciółmi, znajomymi.

FiKa oferuje wyselekcjonowaną literaturę dla młodych czytelników.
Jesteśmy lokalną, niezależną księgarnią, tu spotkasz się z ekspertką, która przekona każdego nie czytającego do sięgnięcia po książkę.
FiKa to miejsce dla wolnych myśli, poznania nowych przyjaciół, czas na kawę lub kakao. Przyjdź, spotkaj się z nami, daj się porwać literaturze!
 
FiKa to autorskie projekty:
FiKa Czyta – niedzielne spotkania z książką;
FiKa. Poczytaj mi mamo – powracamy do lat 70. i 80 – tych, przybliżamy najmłodszym bajki i opowiadania z serii „Poczytaj mi mamo”;
FiKa filozofuje – cykliczne działania z bajkami filozoficznymi;
FiKoplastykon – warsztaty plastyczne, których inspiracją są książki;
Klub Świerszczyka – cykliczne spotkania młodych czytelników,
FiKa po planszach fika – codziennie dostępne plansze dla Małych i Dużych.
FiKa to również zajęcia dla grup przedszkolnych i szkolnych.

Nasza księgarnia

FiKa to kluboksięgarnia, unikatowe i wyjątkowe miejsce, Tu spotkasz się z ekspertką, która przekona każdego nie czytającego do sięgnięcia po książkę.

It is a long established fact that a reader will be distracted by the readable content of a page when looking at its layout. The point of using Lorem Ipsum is that it has a more-or-less normal distribution of letters, as opposed to using 'Content here, content here’, making it look like readable English. Many desktop publishing packages and web page editors

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour, or randomised words which don’t look even slightly believable. If you are going to use a passage of Lorem Ipsum, you need to be sure there isn’t anything embarrassing hidden in the middle of text. 

Oto my!

Małgorzata Narożna - Ciocia Fika

Pomysłodawczyni przewodnika i całej radości z niego płynącej. Zwykle można ją spotkać w Kluboksięgarni Fika w al. Jana Pawła II, w której wyczarowuje z półek książki, z którymi najmłodsi (a także starsi) czytelnicy już się nie rozstają. Poza tym ma głowę pełną pomysłów, które nieustannie, po kolei z pasją realizuje. Realizuje tysiące wydarzeń, wciela w życie projekty takie jak “Książka się stroi”, “Fika – księgarnia przyszłości”, “Książki kupuje się w księgarni – czytam i fikam”, “Książnica fika”, “Czyta się”. Mama Martyny, kierująca się myślą „Nie ma rzeczy niemożliwych, są tylko rzeczy i sytuacje mało prawdopodobne”. Uhonorowana Nagrodą za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Polskiej sekcji IBBY w konkursie „Książka Roku 2018”. Na pomysł książki wpadłam, można powiedzieć – w grudniu po południu. Chciałam odpocząć, sięgnęłam więc po cykl o Ulicy Czereśniowej. I odpoczęłam doskonale – nie tylko oglądając piękne obrazy, ale wyczytując z nich całą opowieść o miasteczku i jego bohaterach. W naszej książce także chciałam oddać ducha miasta i jego mieszkańców. „Fikamy” to też pokłosie mojego zainteresowania Szczecinem. Jestem migrantką – przyjechałam tu kilkanaście lat temu, bardzo ciekawi mnie to miasto i od dawna jest już także moje. Do swojego portfolio dodałam kilka lat temu legitymację przewodniczki miejskiej. Ta książka to także dopełnienie tego marzenia i tej roli.

Aleksandra Szwajda

Sama o sobie mówi, że jest niepoprawną romantyczką i marzycielką, która stara się przelewać na kartkę swoje stale niekończące się pomysły. Lubi bujać w obłokach i kolorować w myślach szarą rzeczywistość, a potem dzielić się nią z innymi. Wyczarowała w ten sposób trzy autorskie książki „Typowy Janusz”, „Piotruś Nieustraszony” i „Bogusław X Gryfita”, pracowała też przy książkach „Zielony Latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów” Wydawnictwa Sto Stron oraz „Trzy Świnki” Wydawnictw Zero a Oito. Na co dzień projektuje identyfikacje wizualne, publikacje książkowe i ilustruje – zwłaszcza dla najmłodszych. „Fikamy to projekt, który… fiknął mi z nieba. Małgosia Narożna wpadła na genialny pomysł stworzenia lokalnej książki i w sumie nie pytała mnie o zgodę na udział w projekcie, ale entuzjastycznie krzyknęła “ROBIMY!”. No to robimy – z przyjemnością 🙂 Było to duże wyzwanie, ponieważ ilustracyjnie chciałam pokazać jeszcze inne możliwości, niż te, które stosowałam dotychczas. Zmiana stylu i gamy kolorystycznej pozwoliły mi stworzyć coś wyjątkowego, coś, czego jeszcze nie było w mojej graficznej karierze.”

Chcesz się z nami zobaczyć?

Zapraszamy do księgarni przy Alei Jana Pawła II w Szczecinie na smaczną kawę i rozmowę przy książkach i o książkach 🙂

Shopping Cart